Trujące kwiaty doniczkowe


Niektóre z popularnych roślin hodowanych w domach mogą wykazywać właściwości trujące i szkodliwe dla zdrowia. Warto przed ich zakupem zapoznać się z tym, jakie naprawdę niosą za sobą zagrożenie i jak rozpoznać tego typu rośliny. Jakie są najczęściej spotykane doniczkowe rośliny trujące?

Anturium

Roślina ta posiada piękny kwiatostan i błyszczące, pokryte woskiem liście. Ale części tej rośliny, takie jak liście i pędy zawierają w nieznacznej ilości kryształki szczawianu wapnia, które są trujące dla człowieka. Kontakt z nimi może wywołać wysypkę natomiast jego spożycie spowodować obrzęk warg, gardła i języka. W przypadku, gdy sok tej rośliny dostanie się do oka może spowodować zapalenie spojówek.

Cyklamen perski

Znany również jako fiołek angielski. Jego podziemne bulwy zawierają saponiny oraz cyklaminę o trujących właściwościach. Nie należy ich spożywać ale również należy zachować szczególną ostrożność rozmnażając tą roślinę. Zatrucie wywołuje biegunki, wymioty, drgawki i zawroty głowy.

Bluszcz doniczkowy

Wszystkie części tej rośliny wysycone są w saponiny wykazujące działanie drażniące na spojówki oczu i skórę. Spożycie tej rośliny może wywołać zatrzymanie oddychania, wysypkę, halucynacje, wymioty, odrętwienie oraz gorączkę.

Diffenbahia

Wykazuje działanie podobne do Anturium. Kryształki szczawianów wapnia a ponadto czysty kwas szczawiowy zawarte są w jej sokach i powodują rozpad białek.

Datura, bieluń

Wszystkie części tej pięknej rośliny wykazują silnie trujące właściwości powodowane przez zawarte w niej alkanoidy.

Spożycie którejkolwiek części tej rośliny wywołać może zaburzenia rytmu serca, konwulsje, halucynacje czy śpiączkę a nawet prowadzić do śmierci.

Filodendron

Roślina ta zawiera w sobie substancje uczulające i szczawiany.
Jej skutki uboczne są podobne, jak w przypadku anturium. Kontakt z jej sokiem może skończyć się bolesnym uszkodzeniem skóry, natomiast po spożyciu wywołuje wymioty, ból brzucha, pieczenie w jamie ustnej, obrzęk błon śluzowych i ślinotok.

Featured pages:
https://products-bank.com/germixil-opinie-cenaapteka-dawkowanie/
Germixil to skuteczny preparat na choroby pasożytnicze. Działa przeciwzapalnie. Nie wywołuje skutków ubocznych. Jest dostępny bez recepty.