Kwiaty doniczkowe liściaste

Kwiaty doniczkowe liściaste


Wybierając kwiaty doniczkowe warto postawić na gatunki łatwe w uprawie i długowieczne, szczególnie jeśli jest się osobą początkującą. Osoby z większym doświadczeniem mogą sięgnąć po bardziej wymagające rośliny. Najchętniej wybierane liściaste kwiaty doniczkowe opisujemy poniżej.

Zamiokulkas

To długowieczny odporny na niedobór światła i suszę kwiat doniczkowy. Jego liście są błyszczące i ciemnozielone. Rośnie stosunkowo powoli osiągając maksymalną wysokość około 100 cm.

Sensevierie (wężownice)

Roślina doskonale przystosowana do trudnych warunków. Dobrze radzi sobie z niedostatkami światła, wody oraz przy suchym powietrzu. Ponadto dobrze oczyszcza powietrze z obecnych w nim toksyn i wytwarza spore ilości tlenu. Poszczególne odmiany tej rośliny różnią się wyglądem, wielkością i ubarwieniem liści.

Aspidistra wyniosła

Należy do odpornych roślin, nie szkodzi jej zarówno suche powietrze, mała ilość światła ani wahania temperatury. Ma duże, łukowato wygięte, osadzone na długich ogonkach i zwężające się ku górze liście. Przy tym roślina ta zachowuje zdrową zieleń i nie choruje.

Dracena (smokowiec)

Roślina ta ma niewielkie wymagania wodne i świetlne. Osiąga wysokość około 2 m. W odmianie dreceny dermeceńskiej na brzegach liści występują podłużne paski o żółtym lub białym zabarwieniu, natomiast w odmianie dreceny obrzeżonej występują obramowania koloru czerwonego.

Figowiec (fikus)

To jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Jego liście są błyszczące i ciemnozielone, choć występują też odmiany o jasnych liściach. Dorasta do wysokości 3 m. Jej wymagania są stosunkowo przeciętne, ale nie lubi zmiany miejsca i po jej przestawieniu często gubi liście.

Filodendron (Philodendron)

Wśród odmian tej rośliny występują zarówno małe krzewy jak i pnącza o pięknych liściach. Osiągają do 2 m.

wysokości. Należy uprawiać je z dala od bezpośredniego nasłonecznienia, w temperaturze nie niższej niż 15 ºC.